samolot
Nothing changes if nothing changes
przez Paula Błaszczyk

Zmiana. Zwykle budzi lęk, niechęć, opór. Wygodniej jest żyć tak, żeby nie trzeba było wkładać dużego wysiłku w swoją egzystencję. Łatwiej jest po prostu się nie wysilać.

Życie w perspektywie „jest mi dobrze, nie musi być lepiej, bo a nuż okaże się, że zmieniłem coś i jest jednak gorzej” jest wygodne ale też mało rozwojowe. Bo, czy rozwój może być stagnacją? Raczej to zmiana, zwykle popycha człowieka ku wzrostowi. Nawet gdy łączy się z dyskomfortem, żalem za tym co zostawiamy, strachem, smutkiem i wysiłkiem, zwykle daje nam jednak postęp. Tymczasem wielu z nas woli życie, z którego nie jesteśmy do końca zadowoleni, ale daje nam poczucie bezpieczeństwa. Tylko życie ma się jedno. Czy tkwienie w nim bez dawania sobie możliwości na rozwój nie jest czasem stratą? Popularnie hasło „Wyjdź ze strefy komfortu” łączy się zwykle z trudnymi decyzjami, jednak może przynieść coś nie do przecenienia. Daje siłę, poczucie sprawstwa, umożliwia przejęcie odpowiedzialności za siebie i swoją przestrzeń.

Zmiana aby była konstruktywna i odpowiednio przygotowana, powinna być poprzedzona rzetelną analizą. Nie jest to oczywiście żadna konieczność, ale analiza taka może pomóc osobom wahającym, poczuć się nieco bezpieczniej i stabilniej oraz otworzyć się na nowe. Gwarancji, że na pewno się wszystko uda, nikt nie może nikomu zapewnić, jednak zazwyczaj warto jest podjąć ryzyko. Oczywiście trzeba liczyć się z faktem, że będzie nas nękało poczucie żalu, że traci się coś na zawsze, jednak pojawiający się żal nie musi oznaczać wcale, że zmiana nie była słuszna.

W gabinetach psychologicznych zmiana stanowi punkt wyjściowy do poprawy funkcjonowania. Osoby, które przychodzą po pomoc najczęściej borykają się z jakimiś trudnościami, uniemożliwiającymi im czerpanie pełni radości z życia, relacji czy pracy. Zmiana utrudniających sprawne funkcjonowanie postaw, schematów działania czy przyzwyczajeń, to trudne wyzwania, jednak przy pomocy terapeuty wszystko może okazać się osiągalne.

Aby dokonać zmiany niezbędne jest odnalezienie w sobie siły, motywacji, sprawczości. Najtrudniejsze oczywiście jest wykonanie pierwszego kroku czyli wiążąca i konsekwentna decyzja. Jest to zawsze próba charakteru i oznaka odwagi.

Ale NOTHING CHANGES IF NOTHING CHANGES!

Leave your comments
Comments
Load More